31 мая 2023

Полезные свойства Криворожской минеральной воды

Related

Там, где рождается сказка: как создаются куклы в криворожском кукольном театре?

Режиссер криворожского кукольного театра Ирина Рожкова уверена, что появление...

Как начать свой путь самосовершенствования

Самосовершенствование – это постоянная работа над собой, которая помогает...

Безопасные поездки электроскутером: 7 важных правил

Электроскутеры – популярный, удобный и выгодный вариант транспорта для...

Вдохновляющий Кривой Рог: история поэта Евгения Олега

Хотя Кривой Рог славится как большой индустриальный город, в...

Share

Незважаючи на те, що місто Кривий Ріг здавна вважалося промисловим містом, крім залізної руди тут видобували й корисну мінеральну воду. Видобували мінеральну воду у Кривому Розі протягом усього 20 століття у різних куточках міста. Далі на ikryvorizhets.com.  

Мінеральні джерела Криворіжжя

Фото: «Криворізька старовина».

Кривий Ріг неймовірно багате місто на природні ресурси. Серед таких ресурсів – вода з корисними властивостями. Вперше корисні властивості криворізької води виявили ще в першій половині 20 століття.

Джерела з водою розташовувалися у різних районах Кривого Рогу. Були і в балці Калєтіна, в парку Тернівській, на старому руднику в Романівці, недалеко від Деконської петлі, в Тернах, на мікрорайоні Юність і Більшовик, а також на житловому масиві Інгулець. Смак у води з конкретного джерела був абсолютно різним. Це свідчило, що склад води був різний, відповідно і цілющі властивості були також різними. Про це пишуть на сайті  kr.informator.ua.

У 21 столітті більшість джерел засипано відвалами, багато хто з них просто були запущені і забуті.

У 1970-х роках на території села Весела Дача зі свердловини почали видобувати та розливати у скляну тару Криворізьку мінеральну воду. Її виробництвом займався місцевий завод безалкогольних напоїв. Але після того, як сталася страшна катастрофа на Чорнобильській АЕС, криворізька свердловина з корисною водою була законсервована.

Цю мінеральну воду, видобуту саме у родовищі неподалік села Весела Дача, лікарі прописували криворіжцям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Фото: «Криворізька старовина». Законсервована свердловина у селі Весела Дача.

Ще одна свердловина у другій половині 20 століття знаходилася на території житлового масиву Інгулець. Але вона також була законсервована через плутанину з документами.

Корисні властивості мінеральної води, видобутої в селі Весела Дача

Мінеральна вода, яку видобували з родовища в селі Весела Дача, вважалася лікувально-столовою хлоридо-сульфатною водою. Вона була абсолютно екологічною та не забрудненою, незважаючи на те, що місто Кривий Ріг вважалося промисловим містом.

Криворізьку мінеральну воду лікарі призначали мешканцям міста, які мали такі захворювання як:

  • хронічний гастрит;
  • хронічний коліт;
  • панкреатит;
  • хронічні захворювання печінки;
  • захворювання жовчовивідних шляхів;
  • у тому числі при хворобах, пов’язаних з порушенням обміну речовин, таких як: цукровий діабет, ожиріння, подагра та оксалурія.

Воду з криворізьких мінеральних джерел у 20 столітті можна було придбати практично у будь-якому продуктовому магазині.

У 21 столітті на території Кривого Рогу практично не збереглося жодного джерела з корисною водою. Є старе джерело зі смачною та корисною водою, яке знаходиться на скелях МОДРу, а також недалеко від мікрорайону “Юність”. Але ці джерела не доступні для широкого користування та й про них мало хто знає. Із них набирають воду виключно місцеві жителі.

Відновлення видобутку мінеральної води у Кривому Розі

У 2017 році «Інститутом розвитку міста Кривого Рогу» було запущено проект «Криворізька мінеральна вода». Суть даного проекту полягала у дослідженні стану та вивчення подальших перспектив видобутку мінеральної води на територіях Криворіжжя. Планувалося розпочати у Кривому Розі видобуток лікувально-столової води насиченої:

  • родоном;
  • сірководнем;
  • залізом;
  • йодом;
  • бором.

Максимальна мінералізація підземних вод Кривого Рогу на глибині понад два кілометри становить близько 160-170 г/л.

Для реалізації цей проект потребував інвестора. Але через їхню відсутність, а також ряд інших критеріїв, видобуток корисної мінеральної води на території Кривого Рогу так і не був відновлений.

Фото: «Криворізька старовина». 
.,.,.,.